Przed chatą w słoneczny dzień zimowy

ID: 1659

19,7 x 25,5 cm w świetle ramy

olej/deska

Sygnatura

sygn. p. d.: "A Wierusz-Kowalski"

„Niemal od początku Kowalski malował sceny rodzajowe z życia wsi polskiej, dworków szlacheckich, małych miasteczek […]. Najczęściej powtarzające się w tych obrazach motywy to koń nierozłącznie związany z człowiekiem i wiejski krajobraz, zwłaszcza zimowy, sprowadzone do prostego pomysłu anegdotycznego i przedstawione w pogodnym nastroju […]” – czytamy w Słowniku Artystów Polskich. Praca „Przed chatą w słoneczny dzień zimowy” jest przykładem tej tematyki. Została namalowana przed 1900 rokiem. Jej kolejną cechą, charakterystyczną dla tego artysty, jest niewielki format pracy. Rodzime pejzaże z wizerunkiem konia czy wilka, przyniosły artyście dużą popularność. We wczesnych pracach Wierusza-Kowalskiego dostrzega się nawiązania do malarstwa Maksymiliana Gierymskiego.

na odwrocie napis kredką: "30", nalepka w języku niemieckim: "M. Albrecht / Hoflieferant / München / Henstrasse 22" oraz nalepka współczesna z opisem pracy