Projekt sakralnych malowideł ściennych

ID: 1771

47,5 x 62,3 cm w św. p‑p.

akwarela, gwasz, tusz/papier

Sygnatura

sygn. p. d.: "JÓZEF MEHOFFER"

Józef Mehoffer był cenionym twórcą projektów polichromii, witraży, wystroju wnętrz. Oferowana, dość dużych rozmiarów kompozycja sakralna, wpisuje się w dorobek artysty w tej tematyce. Mehoffer wykładał w katedrze malarstwa dekoracyjnego i religijnego w Krakowie, pełniąc funkcję docenta. W roku 1895 zwyciężył w międzynarodowym konkursie na witraże do kolegiaty św. Mikołaja we Fryburgu w Szwajcarii (realizował je w latach 1895-1936). Zwycięstwo to przyniosło mu międzynarodową sławę. Artysta tworzył polichromie w Kościele Mariackim w Krakowie pod kierunkiem Jana Matejki. Witraże i polichromie jego autorstwa znajdują się także m. in. w kaplicy Świętokrzyskiej na Wawelu i w Płocku, w kościołach w Opawie, we Włocławku czy Onnes w Szwajcarii.  W zakres tworzonej sztuki monumentalnej wchodziły m. in. projekty polichromii skarbca i kaplicy Szafrańców w katedrze wawelskiej, sali posiedzeń Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie czy katedrze ormiańskiej we Lwowie.