Potyczka

ID: 2239

47,8 x 68,4 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "Z. Rozwadowski / 1912."

Datowanie

1912

Znakomita propozycja autorstwa Zygmunta Rozwadowskiego. Dynamiczna scena pościgu w wykonaniu jednego z najbardziej utalentowanych malarzy-batalistów. Prace artysty z zaprezentowanym motywem nie pojawiają się często na rynku antykwarycznym. Wysmakowaną kolorystycznie kompozycję można więc zaliczyć do szczególnie interesujących. Realizm przedstawienia, umiejętność w oddaniu sylwetek koni to kolejne cechy obrazu powstałego przed I wojną światową. W tym czasie artysta wystawiał wielokrotnie, przykładowo we lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 1912 roku należał do dyrekcji towarzystwa (rok później pełnił funkcję wiceprezesa). Pracował również jako nauczyciel rysunków zdobniczych w Państwowej Szkole Przemysłowej we Lwowie i Wolnej Akademii Sztuki we Lwowie.