Pościg

ID: 2628

37,5 x 49 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "Jerzy Kossak / 1928"

Datowanie

1928

„Pościg” to kolejne ujęcie tematyki batalistycznej w wykonaniu Jerzego Kossaka. Artysta jednoznacznie utożsamiany jest z motywami historycznymi, przedstawianiem wizerunków żołnierzy i koni. Obraz datowany jest na 1928 rok, kiedy powstały jedne z pierwszych „główek” końskich, „malowane z dużą dbałością” – jak pisze Kazimierz Olszański. Rok wcześniej powstała m. in. „Bitwa pod piramidami”, a 1929 rok Olszański określa jako początek najlepszego okresu w twórczości malarza.