22 x 35 cm
olej/sklejka
Sygnatura
sygn. l. d.: "Wlastimil Hofman"
na odwrocie napis: 4.XII.935
Dzieci były bohaterami wielu obrazów Hofmana. Przedstawiał je często w towarzystwie faunów, aniołów, przez co prace te nie były prostymi przedstawieniami postaci, ale zyskiwały wymiar metafizyczny, o rozbudowanej symbolice. Bogactwo motywów ludowych, wątków mitologicznych budowało charakterystyczny styl artysty, który łączył świat wyobrażony i rzeczywisty. Poprzez te zestawienia kompozycje Hofmana nakłaniają do przemyśleń. Jasnowłosa dziewczynka i anioł w opisywanym portrecie, potwierdzają stałą obecność w twórczości artysty odniesień do sfery nadprzyrodzonej.