Portret Bronisławy Malczewskiej

ID: 1563

23,5 x 16,7 cm w świetle ramy

olej/deska

Sygnatura

sygn. wzdłuż prawej krawędzi: "J Malczewski"

na odwrocie odręczne potwierdzenie autentyczności Józefa Krupińskiego: Stwierdzam, że obrazek / niniejszy przedstawiający / siostrę mistrza Bronisławę / Malczewską otrzymałem / wprost z rąk Jego / z którym łączyły mnie / bliskie i serdeczne sto- / sunki przyjaźni. / Kraków dnia 27 sierpnia 19 [zaklejona cyfra] / Józef Krupiński

Proweniencja:

- kolekcja Józefa Krupińskiego

- kolekcja prywatna, Kraków

Potwierdzenie autentyczności Agencji Art-Konsultant Pana Adama Konopackiego.

Bronisława Malczewska - starsza siostra artysty, odznaczała się skromnością i łagodnym usposobieniem. Nie założyła własnej rodziny, z oddaniem poświęciła się opiece nad matką, a później dalszymi krewnymi. Wspólnie z najmłodszą z rodzeństwa - Heleną, już jako dojrzała kobieta zamieszkała w Lusławicach, gdzie częstym gościem był Jacek Malczewski. Na prezentowanym obrazie widzimy ją jego oczyma: mocno upięte, rude włosy, prosta suknia, nieco smutne, zamyślone spojrzenie skierowane gdzieś w dal. Artysta mistrzowsko oddał twarz modelki, misternie przedstawiając jej rysy. Interesujące jest bogactwo kolorystyczne tej niewielkiej kompozycji. Zielenie, brązy, szarości umiejętnie połączone przez malarza ożywiają statyczny, pełen powagi portret. Malczewski wielokrotnie portretował swoje siostry, przykładowo olejne kompozycje przedstawiające Bronisławę znajdują się w zbiorach muzealnych w Radomiu i Warszawie. Podobnie, nasza aukcyjna propozycja jest warta zauważenia zarówno ze względu na walory artystyczne, jak i osobisty motyw. Atutem dzieła jest także widoczne na odwrocie odręczne potwierdzenie autentyczności wieloletniego przyjaciela Jacka Malczewskiego - Józefa Krupińskiego.