29,7 x 14 cm w św. p-p.
akwarela/papier
Sygnatura
sygn. p. g.: "J Malczewski"
Obraz wystawiany i wzmiankowany:
"Jacek Malczewski 1855-1929", Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Drukarnia Narodowa w Krakowie, lipiec-sierpień-wrzesień 1939, poz. 76 (z tytułem „Dziewczynka”), s. 13.
Datowanie
1905
na odwrocie: - nalepka wystawowa wypełniona pismem maszynowym: "Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie / R. 1939 Nr. 76. 1586 / WYSTAWA / Autor JACKA MALCZEWSKIEGO / Adres / Dzieło Dziewczynka / Wykonanie r. akwarela cena"; napis: "PORTRET ANULKI / KIRCHMAYER W OGRODZIE / Z ROKU 1905" (długopisem); fragment nalepki: "38 / …"(?)
Proweniencja
Dekoracyjny portret dziecięcy młodopolskiego mistrza. Wizerunki dzieci pojawiają się w twórczości malarza dość często, niejednokrotnie w towarzystwie fantazyjnych postaci czy na tle pejzażu. Tło oferowanej pracy pozbawione jest symbolicznych odniesień, świetlisty portret wypełnia niemal całą przestrzeń dzieła. Sygnowana przez artystę kompozycja prezentowana była na słynnej monograficznej wystawie malarza w krakowskim Pałacu Sztuki dziesięć lat po jego śmierci. W katalogu wystawy podano, że właścicielką pracy była Maria Kirchmayerowa, wnuczka Jana Matejki.