Pejzaż z Jasper

ID: 1715

33 x 49 cm w św. p-p.

akwarela/papier

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "Rafał Malczewski. Jasper. - Sept – 43"

Datowanie

1943

Jasper National Park znajduje się w Kanadzie, w prowincji Alberta. Fragment tego pięknego miejsca, razem z rzeką Miette, płynącą przez Góry Skaliste, stał się inspiracją do powstania pracy Rafała Malczewskiego. Artysta spędził zimę 1943 roku właśnie w Górach Skalistych.

W latach 1943-47 malarz wielokrotnie podróżował po Kanadzie. Pejzaże wykonane podczas tych wędrówek, wykorzystywane były w celach reklamowych przez Canadian National Railways i Pacyfic National Railways. Technika akwareli często była stosowana przez Malczewskiego podczas podróży. Mówił: „czystość tej techniki, lekkość i łatwość przenoszenia materiału daje mi możność utrwalenia tego, co spodoba mi się podczas bardzo nawet uciążliwej wycieczki”.

W okresie powstania „Pejzażu z Jasper”, Rafał Malczewski prezentował swoje prace na indywidualnej wystawie „Beauties of Brazil” w Ottawie, Montrealu, Toronto i Vancouver. Rok później prace powstałe podczas zwiedzania Gór Skalistych znalazły się na kolejnej ekspozycji artysty, która cieszyła się dużym powodzeniem.

na odwrocie napis: "Miette River, Jasper Nat. Park / Alberta" oraz napisy ołówkiem, kredką i czarnym flamastrem