Dziewczynka z dzbanem

ID: 407

35,5 x 24,2 cm

olej/sklejka

Sygnatura

sygn. p. d.: "T. Axentowicz"

Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z zamiłowaniem przedstawiał tematykę huculską i ludową.

na odwrocie nalepka z opisem: "AUTOR Axentowicz Teodor Liczba porz.: 29 / DZIEŁO Dziewczynka z dzbankiem / ROK Technika Olej FORMAT 25 x 35 Wykon na: drzewie / UWAGI"

Proweniencja:

W dorobku Teodora Axentowicza znane są obrazy ukazujące obrzędy wiejskie czy religijne, takie jak Święto Jordan czy pogrzeby huculskie. Tematyka rodzajowa obecna była w jego malarstwie już od czasu studiów w Monachium. Podróże po zachodniej Ukrainie inspirowały artystę do powielania motywów związanych z tym regionem. Jednocześnie folklorystyczna tematyka znakomicie korespondowała z ówczesnymi młodopolskimi tendencjami w malarstwie. Postać dziewczynki w czerwonej chuście jest charakterystyczna dla tego okresu. Sygnowana przez artystę praca namalowana została z przewagą brązów i zieleni. Trzymany przez dziewczynkę dzban sugeruje nawiązanie do tematyki Święta Jordan.