Pejzaż podgórski

ID: 1679

50,6 x 70,3 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "Stefan Filipkiewicz"

Pejzaż górski to popularny wątek w twórczości malarza. Student Jana Stanisławskiego i reprezentant jego szkoły, jak czytamy w Słowniku Artystów Polskich, „uważany był za wirtuoza plenerowego światłocienia”, który „realistyczny stosunek do natury łączył z dekoracyjnymi skłonnościami w duchu Młodej Polski”. Władysław Kozicki zauważa ponadto: „Filipkiewicz nie narzuca jednak nigdy przemocą swoich nastrojów subiektywnych. W dziełach jego nie ma przewagi liryzmu. Cechuje go duży obiektywizm wobec rzeczywistości”. Pogodny pejzaż, przesycony zielenią, wpisuje się w sztandarową tematykę artysty. Wykazuje podobieństwo do widoków z podkrakowskiego Radziszowa, gdzie malarz w okresie letnim wyjeżdżał na plenery.

na odwrocie fragment nalepki z wystawy „Góry polskie” z 1939 roku