Pejzaż miejski

ID: 2886

60 x 73,5 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. na odwrocie: "Jan Cybis / r 1938"

Datowanie

1938

Przedwojenny pejzaż miejski to wyjątkowo interesująca pozycja w dorobku artysty. Prace olejne z lat 30. nieczęsto pojawiają się na rynku antykwarycznym. Wysmakowana kolorystycznie, malowana impastowo, stanowi przykład zainteresowań strukturą dzieła sztuki. „Wykreowanie kompozycji akcentującej powierzchnię płótna, doskonałe zestrojenie jakości kolorystycznych i uwydatnienie nasyconej światłem materii malarskiej”, to cechy malarstwa Cybisa wymienione przez Irenę Kossowską, obecne również w tej pracy. Lata 30. dla artysty miały przełomowe znaczenie. Na początku dekady powrócił z Paryża i stanął na czele rozwoju nurtu kolorystycznego w sztuce polskiej. Pierwsza indywidualna wystawa Jana Cybisa odbyła się w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie w 1932 roku. W roku powstania „Pejzażu miejskiego” artysta uczestniczył w wystawie sztuki polskiej w Carnegie Institute w Pittsburgu.

na blejtramie napisy ołówkiem: "18760 / A 61 800 000"