ID: 917

Proweniencja

54 x 65 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "Hayden"

Tematyka pejzażowa przeplatała się niemal przez całą działalność artystyczną Henryka Haydena. Artysta, który większość swojego życia spędził we Francji, krajobrazom tego kraju w naturalny sposób poświecił najwięcej miejsca.

Podczas pobytu w Bretonii, dzieła artysty z motywem pejzażowym charakteryzują się nasyconym kolorem i jak określił Artur Winiarski: „ewokują liryczna pustkę i nostalgię”. Jeden z uczniów Haydena – Pierre Célice zwraca z kolei uwagę na uproszczenia stosowane przez artystę: „mam na myśli krajobrazy w czerwonych tonacjach, gdzie niebo nie jest już prawdziwym niebem, lecz intensywnie niebieskim akcentem, który ma kontrastować z czerwienią gleby. To raczej zmaganie się barw niż opis. Detale zacierają się, obraz staje się mniej szczegółowy”. Opis ten doskonale odpowiada prezentowanej pracy „Pejzaż”.

na krośnie oznaczenie: MNA [?] – 041069‑0012