Odwrót spod Moskwy

ID: 788

80,5 x 100,5 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn., dat. i dedykacja l. d.: "Aleksandrom Kłaputom w dzień ślubu / Jerzy Kossak / 1937"

Olszański K., "Jerzy Kossak", Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław, Warszawa, Kraków 1992, il. 258 (cz.-b.).

Datowanie

1937

„Odwrót spod Moskwy” jest pracą wpisującą się w tematykę napoleońską, która zajmuje istotne miejsce w dorobku artystycznym Jerzego Kossaka. Nurty historyczny i batalistyczny były tymi, z którymi twórczość artysty była najbardziej tożsama i które przyniosły mu największą popularność. Opisywany obraz, jak czytamy w dedykacji, stanowił prezent ślubny dla Aleksandra Kłaputa, osoby blisko związanej z rodziną Kossaków (był on wieloletnim sekretarzem Wojciecha i Jerzego). W roku powstania obrazu Kossak uczestniczył w wystawie „Łowiectwo w sztuce polskiej” w warszawskiej Zachęcie, a także w Międzynarodowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie.

na odwrocie nalepka z orzeczeniem autentyczności mgr. Leszka Ludwikowskiego z 1971 roku;

na krośnie pieczęć (częściowo czytelna): SKŁAD PAPIERU / LEKSANDROWIC / KÓW. BASZTOWA 11

Proweniencja:

– zakup Desa Kraków (lata 70.)

– kolekcja prywatna, Kraków