Odwrót spod Moskwy

ID: 262

24,8 x 45,8 cm w świetle ramy

olej/tektura

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "Jerzy Kossak / 1930"

Datowanie

1930

Miłośnicy twórczości Jerzego Kossaka w oferowanym obrazie z pewnością odnajdą popularny temat malarstwa artysty. Motywy z wojen napoleońskich pojawiają się w jego pracach chociażby w latach 20. „Odwrót Napoleona spod Moskwy” to sygnowana i datowana kompozycja przedstawiona na niewielkim formacie. Zimowa sceneria, w której artysta umieścił postać Napoleona i jego żołnierzy, wzbogacona jest majestatyczną wizją Sfinksa. Żołnierska sceneria i towarzyszący jej metaforyczny przekaz stanowią interesujące połączenie.

Proweniencja:

kolekcja prywatna, Poznań

Olszański K., Jerzy Kossak, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław, Warszawa, Kraków 1992.