O zmroku, 1908

ID: 6603

Proweniencja

18 x 27,5 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "BR-RYCHTER- / 1908"

Datowanie

1908

Nastrojowa scena miejska z motywem zachodzącego słońca. Szerokie pociągnięcia pędzla, świetlistość kompozycji wydobyta dzięki zestawieniu kontrastowych kolorów oraz subtelność, niemal impresjonistyczne oddanie sceny rozgrywającej się na miejskim placu, zasługują na szczególną uwagę. Obraz powstał w roku jednej z podróży artystki do Włoch, podczas której zwiedziła Wenecję i Rzym. W tym obrazie paleta kolorystyczna odbiega od pogodnych, choćby nadmorskich widoków, znanych z południa Europy. W tym wypadku, mniej popularny motyw, wydaje się jednak tym bardziej interesujący.