Noc księżycowa

ID: 2229

50 x 70 cm

gwasz/tektura

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "S. Jaxa / 1934"

Datowanie

1934

„Dwa motywy maluje p. Małachowski z wyjątkową pasją: urok księżycowej nocy i morze […] jest raczej typem wirtuoza, wrażliwym na piękno przyrody i opierającym swą sztukę na sumiennych studiach. Jako malarz pejzażu morskiego należy niewątpliwie do najlepszych u nas” – pisano o wystawie Sotera Jaxy-Małachowskiego w czasopiśmie „Świat” w 1912 roku. Przedstawiony blask księżycowej poświaty odbijającej się w morskich falach, potwierdza umiejętność operowania światłem przez artystę. Nastrojowy nokturn, czyste piękno natury i słabo widoczny w ciemnościach nocy statek - jedyny znak ludzkiej obecności.

Artysta znany jest przede wszystkim z motywów marynistycznych, ale w swoim dorobku ma także widoki miejskie, pejzaże górskie, a nawet grafiki. Moda na bałtyckie pejzaże, także wśród artystów, w naturalny sposób łączyła się ze zmianą sytuacji politycznej po pierwszej wojnie światowej. Artysta – pasjonat morza, pierwszy raz nad Bałtykiem był w 1921 roku. Wcześniej Małachowski podróżował po Włoszech (np. na wyspę Capri), której zachwycające widoki stawały się tematem jego obrazów. Praca została namalowana w 1934 roku. W latach trzydziestych Jaxa-Małachowski uczestniczył przykładowo w wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Lwowie oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.