68,5 x 97,5 cm w świetle ramy
olej/tektura
Sygnatura
sygn. i dat. p. d.: "Wlastimil Hofman / 1923"
Datowanie
1923
Proweniencja
Znakomita scena rodzajowa z rozpoznawalnym motywem. Bohaterowie obrazu: chłopiec w kapeluszu i ciemnowłosa nimfa ukazani zostali na tle niemal pustego, jesiennego krajobrazu. Ten malarski zabieg potęguje nastrój melancholii, ale i liryzmu, tak bliskiego wrażliwości Hofmana i widocznego nie tylko w obrazach, ale i wierszach artysty. Piękna nimfa trzyma pisklę, jednocześnie z niepokojem spoglądając na zaciekawionego chłopca. Jawi się jako opiekunka przyrody, co doskonale wpisuje się w mitologiczny przekaz o tej postaci. Atutami obrazu są dekoracyjność, pochodzenie z okresu międzywojnia oraz tak charakterystyczny dla malarza wątek narracyjny. Sceny z drobnym ptactwem czy innymi zwierzętami, szczególnie w otoczeniu baśniowych postaci czy dzieci, mocno definiują twórczość Hofmana. Artysta potrafił wymalować na swoich płótnach opowieści czerpiące z legend, literatury, folkloru, urozmaicone bogatą symboliką. W jego dorobku znajdziemy zarówno sielankowe, wiejskie sceny, motywy ikonografii religijnej, tematykę egzystencjalną, patriotyczną czy wątki antyczne.