Na letnisku w Zwardoniu

ID: 1645

22,5 x 31,5 cm w świetle ramy

olej/tektura

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA / 1917"

Datowanie

1917

Prezentowana praca powstała pod koniec I wojny światowej. W 1917 roku artystka ponownie zamieszkała w Krakowie. Uczestniczyła w wystawach tamtejszego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Malarstwo Bronisławy Rychter-Janowskiej najbardziej znane jest z przedstawień uroczych dworków czy wnętrz. Jednak jej twórczość artystyczna jest dużo bogatsza. „Na letnisku w Zwardoniu” jest interesującym ujęciem tematyki portretowej w jej wykonaniu. Artystka tworzyła portrety oficerów i żołnierzy Legionów Polskich, a także m. in. Heleny Modrzejewskiej. Portret czytającej kobiety namalowany jest z przewagą ciemnej tonacji barwnej. Jasne plamy określają jedynie gazetę i okno, dając tym samym interesujący efekt.

Zwardoń koło Żywca łączył się z losami rodziny znanej malarki. Jej ojciec Władysław Janowski, uczestnik powstania styczniowego, był leśniczym w dobrach arcyksięcia Albrechta Habsburga w tej miejscowości.

na odwrocie fragment nalepki Salonu Sprzedaży Dzieł Sztuki przy T.S.P. w Krakowie z opisem pracy oraz napisy ołówkiem