Morze Martwe, 1943

ID: 4427

Proweniencja

28,5 x 47,3 cm

olej/płótno naklejone na sklejkę

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "Wlastimil Hofman / 1943"

Datowanie

1943

Unikatowa kompozycja pejzażowa pochodząca z okresu, kiedy artysta przebywał w Palestynie. W trakcie II wojny światowej znalazł się w tym rejonie na szlaku bojowym Legionu Czeskiego. Po zakończeniu działań wojennych powrócił do Polski, a w 1947 roku zamieszkał w Szklarskiej Porębie, w której pozostał do końca życia. Rozległy pejzaż w ciepłej palecie kolorystycznej wzbogacony został sztafażem. Wojenne dzieło jednego z czołowych przedstawicieli symbolizmu to ciekawe uzupełnienie bardziej znanych tematów malarskich artysty.

na odwrocie napis: "MRTVE MORE"