Melancholia

ID: 1569

135 x 69,5 cm w świetle ramy

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. l. d. (częściowo czytelnie): "S… [?] Fabijański / Kraków 1929 r."

"Salon 1929", Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa.

"Salon 1929", Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa, poz. 70.

Datowanie

1929

- sygn. i opisany: St. Fabijański / melancholia / czy ino tu w pustce jest Bóg / a wśród ludzi tylko zło?

- nalepka wystawowa: No 1929 / AUTOR Fabijański Stanisław / TYTUŁ DZIEŁA Melancholja / RODZAJ DZIEŁA olejny / …ENA / Podpis / Stanisław Fabijański;

- nalepka: 10780 Autor Fabijański 10780 / Tytuł Melancholja Rodzaj dzieła ol. / Cena 4 000 Właściciel Data;

- nalepka (uszkodzona i zamazana): Towarzystwo Przyja… / Poznań, [?] Plac Wolności 18. / Reg. obrazów nr. …[?] 37 / Nazwisko artysty: …nisław Fabijański / Tytuł obrazu (dzieła) / Melancholja / Cena sprzedaży: ol.;

- kartka galeryjna z opisem pracy

- na krośnie słabo czytelna pieczęć

Proweniencja:

Interesująca pozycja w oeuvre artysty. Wśród popularnych motywów architektonicznych i widoków miejskich prezentowany obraz wyróżnia się atmosferą zadumy i tajemniczości. Postać w długim płaszczu i z twarzą ukrytą w dłoniach przedstawiona została na tle późnojesiennego pejzażu. Atutem kompozycji jest historia wystawiennicza. „Melancholia” prezentowana była na ekspozycji Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w 1929 roku. Bliska Fabijańskiemu była tematyka historyczna, legionowa, a nawet społeczna (obraz „Pogrzeb strajkującego”). Oferowany obraz wpisuje się w ten mniej popularny na rynku aukcyjnym motyw. Przejmujący obraz warty jest zauważenia także ze względu na talent i sprawny warsztat malarski absolwenta krakowskiej akademii.