Macierzyństwo

ID: 741

58 x 60,5 cm

olej/sklejka

Sygnatura

sygn. p. d.: "Wlastimil / Hofman"

Piękny obraz „Macierzyństwo” wpisuje się w malarstwo symboliczne Wlastimila Hofmana. Artysta często w swoich obrazach przedstawiał postaci ludzkie. Tadeusz Dobrowolski zwraca uwagę, że „jego wizerunki wieśniaczych Madonn i dzieci odznaczają się niezwykłym, pełnym poezji urokiem”. Doskonale widać to w prezentowanej pracy. Niemal idylliczne przedstawienie wyjątkowej więzi między matką i dzieckiem, podkreślone jest nie tylko przez wizerunki samych postaci, ale również delikatne, harmonijne tło.

Sentymentalizm i mistycyzm da się odczuć w malarstwie Hofmana niezwykle często. Jiri Karasek jednocześnie podkreśla, że „Hofman nie stara się, jak inni artyści, chwytać samą malowniczość, piękną barwę zwierzchnią i przenieść ją na płótno, ale wnika we wnętrze, w głąb żywota, skąd bierze swe symbole”. Istotne, że artysta czyni bohaterami swoich obrazów zwykłych, prostych ludzi, którzy jednak dzięki jego talentowi i wyobraźni, przeistaczają się w istoty o mocno symbolicznej wymowie.

na odwrocie naklejki: Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” w Krakowie oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z 1937 roku