Lusławice

ID: 1719

34 x 49 cm w św. p-p.

akwarela/papier

Sygnatura

sygn. l. d.: "Rafał Malczewski"

Datowanie

ok. 1928

Dwór w Lusławicach nad Dunajcem, niedaleko Tarnowa, to miejsce bliskie rodzinie Malczewskich. XIX-wieczny budynek i park należały do zaprzyjaźnionej z Malczewskimi rodziny Wayhingerów. Jacek Malczewski mieszkał tam wspólnie z siostrami - Bronisławą i Heleną. Tam też założył szkółkę malarską dla wiejskich dzieci. W Lusławicach powstawały obrazy Rafała Malczewskiego i jego ojca. Senior malował pejzaże, portrety rodzinne czy kompozycje. Rafał – m. in. portret swojego ojca na ganku (rok przed śmiercią artysty).

Proponowana akwarela jest jedną z wariacji na temat lusławickiego krajobrazu. Artysta przedstawił widok z werandy domu rozciągający się na park. Przestrzeń obrazu, nasycona zielenią i błękitem nieba, ujęta jest w typowej dla Malczewskiego technice akwareli.