Kanał w Gandawie

ID: 3274

34,5 x 48,7 cm

tempera/papier

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: S Jaxa / 1928

Datowanie

1928

Motyw z belgijskiego miasta Gandawa wykracza poza główny nurt pejzaży marynistycznych Jaxy-Małachowskiego. Tym bardziej interesujący dzięki subtelnym przejściom kolorystycznym i efektom rozmycia, tworzącym specyficzny nastrój dzieła. Prezentowany obraz jest jednym z rezultatów podróży artysty. Inne prace o tej tematyce to „Port w Gandawie”, „Mglisty poranek” czy „Barka”. Artysta namalował również widoki portów morskich w Cuxhaven i Kopenhadze. W tym samym roku uczestniczył w wystawie „Morze Polskie” w warszawskiej Zachęcie.

na odwrocie: naklejka Związku Polskich Artystów Plastyków z 1929 roku: ZWIĄZEK POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW / W KRAKOWIE, PLAC Św. DUCHA 5. »DOM ARTYSTÓW« / Data przyjęcia 12 /I 1929 / Autor Jaxa-Małachowski Soter / Tytuł „Kanał / Rodzaj temp. Rozmiar / Cena Nr. 11 ; pieczątka artysty z opisem (częściowo czytelna): Tytuł Ganda… – kanał „des Tanneurs.„ / Rozmiary 35 x 52 [cyfra 2 odwrócona w stosunku do pozostałych] Cena 80. / SOTER JAXA MAŁACHOWSKI / KRAKÓW, ul. Wolska 32