Jesień w Beskidach

ID: 2241

24 x 34,5 cm w świetle ramy

akwarela, gwasz na podrysowaniu ołówkiem/tektura

Sygnatura

sygn. p. d.: "JFałat Bystra"

„Miejscem ostatecznej ucieczki z miasta stanie się dla Fałata Bystra – wieś leżąca na Śląsku Cieszyńskim, a więc poza granicami Galicji. Najwcześniejsza praca wykonana z Bystrej pochodzi z roku 1893 […]. Wkrótce zbuduje tu willę i pracownię. Będzie tu często przyjeżdżać korzystając z niewielkiej odległości od Krakowa. Na stałe zamieszkał tu dopiero w 1910 roku, po rezygnacji ze stanowiska dyrektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie” – charakteryzuje Jerzy Malinowski. Co więcej, w 1969 roku otwarto Muzeum Juliana Fałata w Bystrej (jako oddział Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej), które ma swoją siedzibę w dawnej willi artysty. Akwarela, wykonana przez jednego z polskich mistrzów tej techniki, powstała w tej właśnie miejscowości. Pejzaże z Bystrej można traktować jako szczególnie osobiste, malarskie notatki artysty.