Głowa konia

ID: 580

24,5 x 33 cm

olej/sklejka

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "Wojciech Kossak / 1931"

Datowanie

1931

W scenach batalistycznych i rodzajowych autorstwa Wojciecha Kossaka bardzo często pojawiają się konie. Artysta namalował również wiele główek końskich, świadczących o sentymencie do tego motywu.

Jego popularność wynikała zarówno z upodobań malarza, jak i odbiorców. Prezentowany obraz datowany jest  na okres międzywojenny. W 1931 roku artysta namalował na zlecenie Muzeum Narodowego w Warszawie wielkoformatowy obraz „Grunwald”. W tej dekadzie powstały portrety (m. in. Józefa Piłsudskiego i Ignacego Mościckiego) czy duże kompozycje batalistyczne („Szarża pod Rokitną”, „Rewia kawalerii w Krakowie”).