Dziewczynka ze słonecznikiem

ID: 2237

48,5 x 33,7 cm w świetle ramy

olej/sklejka

Sygnatura

sygn. p. d.: "Wlastimil / Hofman"

Datowanie

ok. 1925-1930

„Dziewczynka ze słonecznikiem” na tle wiejskiego pejzażu i nieba to przykład portretu dziecięcego w wykonaniu artysty. Mali bohaterowie jego obrazów często przedstawiani są w nietypowej dla tego wieku aurze zadumy i smutku. Podobnie i w tej pracy. Marian Morelowski we wstępie do katalogu wystawy z okazji 25-lecia pracy twórczej artysty (1928 rok), trafnie scharakteryzował jego wrażliwość: „jakikolwiek byłby czyjś stosunek do sztuki Hofmana, nie może nikt odeprzeć pewnika, że w dobie dzisiejszej, bądź to nadmiernie materialistycznej, zbyt kochającej mechanizację, bądź znów nazbyt czasem formalistycznie i ciasno ujmującej zadania sztuki — Wlastimil wnosi wyjątkową, a drogocenną zdolność wyrażenia uduchowień, zasłuchań w pieśń nurtów najbardziej głębokich i czystych w duszy ludzkiej”. Obrazy Wlastimila Hofmana w związku z tym charakteryzują się prostotą, poetyckością, sentymentalizmem. Skłaniają do refleksji.