Dziewczynka z melonem

ID: 1244

50 x 37,7 cm w świetle ramy

olej/płótno naklejone na tekturę

Sygnatura

sygn. p. g.: "kanelba"

Obraz „Dziewczynka z melonem” wpisuje się w charakterystyczną tematykę malarstwa żydowskiego przedstawiciela École de Paris, Rajmunda Kanelby. Studia dzieci z instrumentami muzycznymi, zwierzętami czy owocami szczególnie te z lat 30., nawiązywały do późnego okresu twórczości Tadeusza Makowskiego.

– napis: girl with melon / by / KANELBA;

Opisywana praca zwraca uwagę szeroką gamą kolorystyczną o nasyconej barwie. Impastowo kładziona farba nadaje kompozycji wyrazistego charakteru. Nostalgiczny wizerunek dziewczynki należy do typowych przedstawień dziecięcych w wykonaniu artysty. Podkreślony został chłodnym odcieniem błękitu, dominującym na płótnie. Malarz tworzył portrety znanych osobistości (w tym portret królowej Elżbiety II na zamówienie Regiment of the Grenadier Guards w Londynie). Co więcej, jak podaje Bronisław Malinowski, stanowiły one ważne źródło utrzymania podczas pobytu w Londynie i Ameryce. Dzieła Rajmunda Kanelby wzbogacają zbiory m. in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Żydowskiego Instytutu Historycznego czy Norton Museum (Floryda, Stany Zjednoczone).