Dworek w Jurczycach

ID: 760

78 x 66 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "A. Neumann / 1910."

Datowanie

1910

„Dworek w Jurczycach” jest pięknym przykładem talentu Abrahama Neumanna. Seweryn Gottlieb w monografii malarza pisał o artyście, że jest „niepospolitym kolorystą, toteż każdy robiony przezeń temat malarski tworzy jednolitą w sobie, organicznie związaną całość i to całość bajecznie łudzącą swą trójwymiarowością”. W prezentowanej pracy można dostrzec potwierdzenie tej opinii.

Neumann w mistrzowski sposób operował światłem i kolorem.  Podobnie jak u Stanisławskiego, ogromne miejsce w jego twórczości zajmował pejzaż, który w doskonały sposób potrafił przedstawiać o różnych porach dniach i roku. W „Dworku w Jurczycach” widać także pojawiające się w jego malarstwie jaskrawe zestawienia kolorów. W roku powstania obrazu artysta uczestniczył w wystawie zbiorowej w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Powszechnej Wystawie Sztuki Polskiej.

Obraz przedstawia dworek w Jurczycach (gmina Skawina) – dom rodzinny Hallerów, zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku (urodził się tutaj gen. Józef Haller). Budynek został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.