Chłopiec

ID: 3005

28,5 x 24,8 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. l. d.: VH

„Obrazy Wlastimila Hofmana (1881-1970) ze zbiorów czeskich”, Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, Szklarska Poręba, 22.09.2012 – 31.10.2012

Malczewskiego, charakterystyczna jest obecność postaci fantastycznych i ich symboliczna wymowa. Wyjątkowy pod tym względem jest prezentowany portret. Surowy w formie, malowany szerokimi plamami koloru, pozbawiony jest wszelkich metaforycznych odniesień. Inicjały „VH” odwołują do okresu, kiedy artysta sygnował swoje prace czeską pisownią imienia i nazwiska. Jak wyjaśniają Dariusz Markowski i Anna Koziczak, po roku 1918 posługiwał się wersją spolszczoną: „Wlastimil Hofmann”. Kolejna zmiana nastąpiła w 1933 roku, kiedy z nazwiska malarz usunął końcową literę „n”.

na odwrocie nalepka czeskiej firmy ramiarskiej