Chaty w śniegu

ID: 612

22,3 x 32,7 cm w świetle ramy

olej/tektura

Sygnatura

sygn. p. d.: "B. RYCHTER -JANOWSKA."

Zimowe pejzaże obejmują niewielki zakres dorobku artystki. W opracowaniach wymienia się tego typu motywy w pejzażach malowanych przy okazji odwiedzin w Maniowach koło Nowego Targu, gdzie przebywała matka Rychter-Janowskiej czy jako motywy na makatach.

Unikatowy, pełen uroku obraz zwraca uwagę plamami światła, które wyraźnie odznaczają się na zabudowaniach i połaciach śniegu. Artystka w tej pracy rezygnuje z powszechnie znanego tematu polskiego dworku. Nie tylko pora roku, ale i przedstawienie architektury miejsca dowodzą, że artystka nie zmykała się w konwencjonalnych dla siebie, typowych ujęciach. Dzięki temu „Chaty w śniegu” stają się szczególnie interesujące dla kolekcjonerów.