Astry

ID: 1687

91 x 107 cm

olej/płótno

Stanisław Podgórski – uczeń m. in. Jana Stanisławskiego, przejął od niego zamiłowanie do pejzażu. Znany jest przede wszystkim z tej tematyki, choć w jego dorobku twórczym znajdują się także portrety, widoki miejskie i martwe natury. Urszula Leszczyńska w Słowniku Artystów Polskich charakteryzuje sposób, w jaki malował artysta: „podobnie jak Stanisławski, Podgórski posługiwał się szeroką plamą barwną. Faktura jego prac jest jednak pobieżna, przedmioty ujmowane dość płasko i często w zarysach, z pominięciem szczegółów”. Opis ten bliski jest prezentowanej pracy. Warto podkreślić, że większość prac malarza zaginęła podczas II wojny światowej. „Astry” i inne dostępne prace, wzbogacają wiedzę o twórczości artysty.

na odwrocie fragment nalepki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z nazwiskiem autora