Według kantaty Bacha

ID: 2864

52 x 38 cm w św. p-p

akwarela, kredka/papier

Sygnatura

sygn. u dołu: F Starowieyski.

Datowanie

1973

Franciszek Starowieyski był doskonałym rysownikiem, malarzem, mistrzem plakatu, miłośnikiem XVII-wiecznej sztuki. Jego artystyczne wizje, ocierające się o makabrę i prowokację, stanowiły komentarz na temat ludzkiego ciała. Malarz poddawał je często deformacji. Jednocześnie typowe dla niego było posługiwanie się groteską, surrealizmem, fascynacja przemijaniem. Rysunek „Według kantaty Bacha” zwraca uwagę mocnym, symbolicznym przekazem. Artysta antydatował swoje prace o 300 lat wstecz, począwszy od 1970 roku. Opisywana praca powstała trzy lata później. W tym samym roku Starowieyski otrzymał Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w São Paulo. W kolejnych latach m. in. Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes i Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Paryżu.

napis u dołu (częściowo czytelny): nach de cantate Bach's / Gott ist mein König in der nacht / 23.IX.1673 903eichet?