W strefie żółtej

ID: 3342

35,3 x 31 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "Lenica"; sygn., dat. i opisany na odwrocie: "A. Lenica / 1967 / w strefie / żółtej"

Datowanie

1967

Żywioł koloru oraz abstrakcyjna, dynamiczna forma wpisują się w typową malarską konwencję Alfreda Lenicy. Zachwyca umiejętność łączenia barw i spontaniczność tworzenia, która uderza z płócien artysty. W indywidualnym stylu malarza dostrzega się nawiązania do techniki dekalkomanii. Lenica czerpał z osiągnięć kubizmu, surrealizmu, taszyzmu, malarstwa informel, aktywnie uczestnicząc w rozwoju powojennej sztuki polskiej. W malarstwie widział podobieństwo do muzyki (studiował w Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu), a jednocześnie narzędzie służące do wyrażania emocji i przeżyć. O uznaniu i popularności artysty świadczy obecność jego dzieł w wielu kolekcjach muzealnych (np. Muzeum Narodowym w Krakowie, Poznaniu, Warszawie), a także zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

na krośnie: - pieczęcie ramiarskie; - nalepka z oznaczeniem: "48".; - nalepka galeryjna