36,2 x 41,2 cm
olej/płótno
Sygnatura
sygn. p. d.: "Lenica"
sygn., dat. i autorsko opisany na odwrocie: "A. Lenica / 1970 / uroki czerwieni"
Różnorodność artystycznych odniesień, jaką odnajdujemy w twórczości Alfreda Lenicy oraz ciągłe poszukiwania w obrębie materii malarskiej i technik pracy twórczej, doprowadziły do wytworzenia unikalnej artystycznej formy wypowiedzi.
Lenica czerpał z osiągnięć kubizmu, surrealizmu, taszyzmu, malarstwa informel, aktywnie uczestnicząc w rozwoju powojennej sztuki polskiej. Czerwień dominująca na płótnie z 1970 roku nadaje pracy dynamizmu. Monochromatyczność sugerowana przez autorski tytuł pracy, przełamana została klasyczną czernią i kolorem żółtym, dając w efekcie typową dla malarstwa artysty abstrakcyjną formę. W tej dekadzie w obrazach Lenicy pojawiały się kompozycje figuralne. W 1974 roku odbyła się w Galerii Zachęta w Warszawie retrospektywna wystawa prac malarza.