Urojenie 5

ID: 1484

57,3 x 40,5 cm w św. p-p.

gwasz/papier

Sygnatura

sygn. l. d.: "lenica"; sygn., dat. i opisany na odwrocie: "lenica / urojenie 5 / 1964; na odwrocie oznaczenie: II/46"

Datowanie

1964

Lata 60. były dla Alfreda Lenicy czasem wzmożonej działalności artystycznej. W 1962 roku został wyróżniony Grand Prix na I Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. W połowie dekady został członkiem Grupy Krakowskiej. Swoje prace prezentował zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wystawiał przykładowo w poznańskim Arsenale, krakowskiej Galerii Krzysztofory, podczas warszawskich Konfrontacji 63, a także w Nowym Jorku, Edynburgu, Genewie. Obraz „Urojenie” wykonany przez dojrzałego, 65-letniego artystę, urzeka niezwykłą witalnością i dynamizmem. Żywiołowość i nieprzewidywalność, którą emanują obrazy Lenicy ma swoje źródło w odwołaniach do surrealizmu, taszyzmu czy technikach dekalkomanii. Wyraziste kompozycje pozwalają odbiorcy na swobodę interpretacji, a intensywne barwy podkreślają ekspresyjność artystycznych wizji.

Proweniencja:

– ze spuścizny po artyście

– kolekcja prywatna, Polska