Układ geometryczny

ID: 939

Proweniencja

kolekcja Joanny Lothe; kolekcja prywatna, Warszawa

48,5 x 48,5 cm

akryl, drewno/płyta

Sygnatura

sygn. i dat. na odwrocie: "1982 / H. Stażewski"

Datowanie

1982

Artysta awangardowy, który odegrał znaczącą rolę w polskiej sztuce XX wieku. Jego twórczość wpisuje się w nurt abstrakcji geometrycznej i konstruktywizmu. Początkowo inspirował się kubizmem i teorią unizmu Władysława Strzemińskiego. Artystyczne wypowiedzi Stażewskiego obejmowały również malarstwo figuratywne, struktury reliefowe czy projekty scenograficzne.

Zamieszczona fotografia, na której widać artystę m. in. z prezentowaną pracą pochodzi z publikacji Małgorzaty Jurkiewicz, Joanny Mytkowskiej i Wiesława Borowskiego "Henryk Stażewski. Ekonomia myślenia i postrzegania", wydanej przez Fundację Galerii Foksal w 2005 roku.