Twarz

ID: 3352

42 x 30 cm

technika mieszana, papier

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: 2006 M. Abakanowicz (ołówkiem)

Datowanie

2006

Wyrazisty portret, namalowany szerokimi pociągnięciami pędzla, pozbawiony jest realistycznej dokładności. Artystka postawiła na intensywność przekazu, zbudowaną na kontraście oszczędnej formy i mocnego koloru. Abakanowicz zajmowała się tematem kondycji człowieka we współczesności. W latach 70. i 80. powstały prace węglem („Korpusy”, „Głowy”, „Twarze”) i olejne („Twarze nie będące portretami”). Nawiązaniem do tego cyklu jest wizerunek z 2006 roku.

na odwrocie pieczęć galeryjna oraz kartka z opisem pracy: "75. Abakanowicz / Magdalena / Cykl Twarze / nie portrety I / Gwasz 30 x 42"