Taniec II

ID: 3428

38 x 45 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: Lenica

Literatura: Katalog Zachęty, nr 531.

Datowanie

1967

Różnorodność artystycznych odniesień, jaką odnajdujemy w twórczości Alfreda Lenicy oraz ciągłe poszukiwania w obrębie materii malarskiej i technik pracy twórczej, doprowadziły do wytworzenia unikalnej artystycznej formy wypowiedzi. Lenica czerpał z osiągnięć kubizmu, surrealizmu, taszyzmu, malarstwa informel, aktywnie uczestnicząc w rozwoju powojennej sztuki polskiej. „Jego płótna wypełnione są wibrującymi, dynamicznymi formami, które charakteryzuje organiczna witalność i bujność […]” – charakteryzowała Ewa Gorządek. Żywiołowa gra kolorów w prezentowanej pracy oraz charakterystyczna malarska stylistyka, zaliczają ją do interesujących przykładów obiektów z lat 60.