Tablica wykreślona 1

ID: 3456

62,3 x 62 cm

relief, masa cementowa, akryl/ płyta pilśniowa

Datowanie

1968

Twórczość Wandy Gołkowskiej wyraźnie zaznaczyła się w polskiej sztuce współczesnej. Przechodząc w II poł. lat 50. od malarstwa figuratywnego do abstrakcji, rozpoczęła fascynujące poszukiwania w obrębie sztuki konceptualnej czy informel. Znana animatorka życia artystycznego współtworzyła takie grupy jak: Poszukiwania Formy i Koloru czy Grupę Wrocławską. „Tablica wykreślona 1” to prawdopodobnie jedyna obecna w ofercie sprzedaży praca ze słynnego cyklu. W wyniku eksperymentów artystki  z malarstwem strukturalnym, w latach 60. powstały „Tablice”: „kompozycje zbudowane z regularnych, powtarzających się form: rowków, bruzd, małych kwadratów i stożków, tworzących regularne kształty” (Maria Matuszkiewicz).

Niebanalne podejście do materii dzieła sztuki, łączyło systematyczność bliską matematycznej precyzji i plastyczną wyobraźnię. Rozwinięciem cyklu była choćby „Tablica z Puław”, która zyskała cechy trójwymiarowości. Gołkowska pod koniec tej dekady wprowadziła do swojej twórczości pojęcie „układów otwartych”, nieustannie wzbogacając proces twórczy o elementy otoczenia, ruch, światło czy dźwięk.

na odwrocie: opis pracy: WANDA GOŁKOWSKA / TABLICA WYKREŚLONA 1 / R. 1968 / 0,61 X 0,61 / (8: 2,5) KK 616; nalepka wystawowa: BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W LUBLINIE NARUTOWICZA 4 / Imię i nazwisko Wanda Gołkowska Nr leg. / Okręg adres / Tytuł Tablica wykreślona