Szkice – praca dwustronna

ID: 2854

20,3 x 57 cm w św. p-p

węgiel, kredka/papier

Datowanie

ok. 1994/1995

  Rysunek najpewniej jest jednym ze szkiców wykorzystanych w kompozycji „Przeciw Beckettowi”, datowanej na 1995 rok. To wykonane w technice mieszanej płótno powstało podczas 21 edycji Teatru Rysowania. Ta unikalna, autorska forma Starowieyskiego, polegała na publicznym akcie twórczym, podczas którego rysował, rozmawiał z widzami, wykorzystywał rekwizyty, meble. Pozowały artyście także nagie modelki. Niepowtarzalne projekty plastyczne trwały kilka dni. Pomimo wrażenia spontaniczności, koncepcja każdego spektaklu była przez artystę dopracowywana i wzbogacana szkicami (opisywany rysunek to przykład szkicu koncepcyjnego, modyfikowanego w trakcie realizacji dzieła). Pierwszy Teatr Rysowania miał miejsce w 1980 roku w Świdwinie (w sumie zostało ich zrealizowanych ok. 30).

na odwrocie: -pieczęć: z rysunków Franciszka Starowieyskiego; napis: Potwierdzam autentyczność / T. Starowieyska