Święty Bazyli

ID: 1254

24,8 x 19 cm w św. p-p.

akwarela, ołówek/papier

Sygnatura

sygn. u dołu: "J. Nowosielski" (piórem)

Datowanie

lata 50. XX w.

Ikona, mimo że ma ściśle zakreślone granice działania plastycznego, jest domeną wolności. Prawdziwa indywidualność artystyczna nie czuje w ikonie żadnego skrępowania… Wolność w ikonie polega na tym, że w sposób absolutnie nieprzymuszony mogę oddawać prawdę odczuwania realizmu bytów subtelnych, realizmu eschatologicznego. Mogę obrazować tę prawdę na poziomie działania plastycznego” – mówił Nowosielski. Obecność ikony w sztuce artysty jest nieodłącznie związana z jego doświadczeniami w sferze sacrum czy przemyśleniami w obrębie teologii. Rozważania o sprawach ostatecznych, przekładane na język malarstwa, przybierały formę m. in. wielokrotnie tworzonych przez malarza ikon.

na odwrocie napis: BAZYLI WLK (ołówkiem)