Sabat

ID: 1260

60,7 x 61,3 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "Lenica"

na odwrocie kartka z napisem: Sabat / 1963

Wyłaniający się z ciemnego tła dynamiczny splot kształtów i plam, wzmocnił artysta intensywnymi kolorami. Kompozycja nawiązuje do surrealizmu, kreując świat wyobrażony, stwarzany na nowo wraz z myślami odbiorcy i jego uczuciami. Lenica eksperymentował także ze sztuką informel, taszyzmem, dekalkomanią czy drippingiem, nadając swojej sztuce mocny ładunek ekspresji i nieprzewidywalności. Abstrakcyjna forma przedstawiona została za pomocą charakterystycznego malarskiego kodu.

Pierwsza połowa lat 60. zapisała się ważnymi dla Alfreda Lenicy wydarzeniami artystycznymi. Należą do nich: Grand Prix na I Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (1962 rok), wystawa indywidualna w poznańskim Arsenale (1963 rok), udział w ekspozycji „Konfrontacje 63” w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz przyjęcie artysty do Grupy Krakowskiej (1965 rok).