Portret męski

ID: 3308

62 x 42 cm

olej/płótno

Zachęta Państwowa Galeria Sztuki, marzec - kwiecień 2003, Warszawa.

Obraz reprodukowany i ujęty w katalogu: - „Jerzy Nowosielski”, Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, Kraków 2003, s. 234, poz. 337 (il. barwna).

Datowanie

1961

W prezentowanym portrecie z początku lat 60. Nowosielski zastosował efektowną, niemal monochromatyczną kolorystykę oraz wyraźny kontur. Interesującym zabiegiem było wykorzystanie perspektywy dwóch punktów, czyli połączenia ujęć bocznych głowy w jedną całość, z efektem charakterystycznego „podzielonego” czoła. Mężczyzna przedstawiony jest w uproszczony, nieco prymitywny sposób. Artysta zrezygnował z realizmu. Istotniejsze zdają się być plama barwna i kompozycja jako nośniki znaczeń.

Prace w podobnej stylistyce pojawiają się szczególnie na początku tej dekady. Surowy, pozbawiony elementów dodanych wizerunek, został namalowany w roku wzmożonej działalności wystawienniczej Nowosielskiego. W 1961 roku uczestniczył w zbiorowych ekspozycjach w Chicago i Nowym Jorku. Wystawy indywidualne odbyły się w Galerii Krzywe Koło w Warszawie i Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych w Łodzi. W tym mieście mieszkał i pracował do 1962 roku. Od 1959 roku do czasu powrotu do Krakowa, prowadził pracownię malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Był również kierownikiem artystycznym Państwowej Dyrekcji Teatrów Lalek.

na odwrocie nalepki (częściowo czytelne): - "Technique – oil / Admeasurements in inches 28 / Title – Portrait of Man / The Name of the Proprietor – Jerzy Nowosielski / The Name and the Address of the Artist - / Jerzy Nowosielski Kraków, Podmiejska 9 / …"; - "Jerzy Nowo…ki / Łódź, Ża… 7 / …"