Początek niepokoju

ID: 2301

50 x 71 cm

akryl/deska

Sygnatura

sygn. i dat. na odwrocie: "Jan Dobkowski / „Początek niepokoju” 1977 r / acryl 50 cm x 71 cm"

„Początek niepokoju” Jana Dobkowskiego powstał w drugiej połowie lat 70. To jeden z najciekawszych etapów twórczych artysty. W tej dekadzie pojawiło się zainteresowanie linią i jej malarskim ujęciem. Ewa Gorządek opisuje: „rysunek Dobkowskiego przypomina sieć misternie splątanych linii, cienkich jak włos, które spływają gęstymi strugami i wypełniają sobą całą płaszczyznę. Jego płynna kreska rozwija się niemal organicznie, tworząc na planszy jednorodną całość, z której emanuje zbudowany przez artystę klimat”. Lapidarności, prostocie formy, ujętej w klasycznej czerni i bieli, towarzyszy kunszt i precyzyjne dopracowanie prowadzonych kresek.

Pierwsza czarno-biała praca „Narodziny smutku”, datowana jest na 1974 rok. W latach 80. obrazy stają się bardziej różnorodne kolorystycznie. W rok po powstaniu omawianej pracy odbyła się w Galerii Zachęta retrospektywna wystawa dzieł Dobkowskiego z lat 1963-1978. Artystę uhonorowano Nagrodą Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida

na odwrocie: - oznaczenie: "KL. III 59…/286/51"; - pieczątka: "MEZ III PRZEDMIOT NIE PODLEGA ZAKAZOWI WYWOZU ZA GRANICĘ"; - cyfra "17" oraz nalepka spółdzielni pracy