Pengo 2

ID: 2881

80 x 80 cm

akryl/sklejka

Sygnatura

sygn. u dołu: vasarely; sygn. i dat. na odwrocie: 0641 / „PENGO – 2” / 80 x 80 -1966 / vasarely”

Obraz reprodukowany: „Contemporary Art.” Sotheby Parke Bernet Inc, New York, 1979, poz. 84, il. cz.-b.

Datowanie

1966

Victor Vasarely był założycielem ruchu op-art i jednym z najbardziej znaczących twórców sztuki współczesnej. Innowacyjność, nieszablonowe spojrzenie na sztukę i odbiorcę, pozwalają zaliczyć prace tego artysty do przełomowych. Zajmował się m. in. sztuką kinetyczną, problematyką ruchu, przestrzeni. Jego prace to połączenie geometryzacji i optycznego złudzenia, imitowanie ruchu poprzez specyficzne zestawienie kształtów i kolorów. Charakteryzują się także efektem trójwymiarowości, wywołanym przez deformację czy pulsowanie stosowanych w obrazie linii.

”Pengo 2” to przykład analitycznego, precyzyjnego myślenia twórcy, a jednocześnie niesamowitej, przestrzennej wyobraźni. Wykonane w technice akrylu, sygnowane przez artystę, zajmuje istotne miejsce w jego dorobku. Praca powstała w 1966 roku, rok po słynnej wystawie „Responsive Eye” w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, po której Vasarely zyskał miano twórcy op-artu. Warto podkreślić, że prace w kolorze, takie jak prezentowany obraz, pojawiają się w twórczości malarza od 1960 roku. Tytuł „Pengo” obejmował serię barwnych prac artysty. Samo słowo oznacza m. in. dawną walutę Węgier, z których pochodził malarz. Być może stanowiła inspirację dla artysty, tym bardziej że zastosowana w obrazie figura przypomina kawałek odciętej monety.

na odwrocie: oznaczenia białą kredą: 390; 054 977; oznaczenia na blejtramie: CA 9304; X 84; kartka z numeracją: 4226 / x/ 84.; Certyfikat autentyczności Pierre Vasarely.