Nieobliczalne słońce, 1968

ID: 4567

Proweniencja

ze spuścizny po artyście; kolekcja prywatna, Warszawa (od 2000 r.)

83,5 x 66 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d: "lenica"; sygn., dat. i opisany na odwrocie: "A. LENICA / WARSZAWA / 1968 / Nieobliczalne słońce / 80x64"

Był artystą wszechstronnym. Kształcił się w pracowniach Artura Hannytkiewicza i Piotra Kubowicza, studiował ekonomię polityczną na Uniwersytecie Poznańskim, pogłębiał studia muzyczne w poznańskim konserwatorium. Co ciekawe, to właśnie w muzyce i malarstwie dostrzegał podobieństwa i traktował je jako znakomite narzędzia wyrażania emocji i przeżyć. W indywidualnym stylu malarza dostrzega się nawiązania do techniki dekalkomanii. Lenica czerpał z osiągnięć kubizmu, surrealizmu, taszyzmu, malarstwa informel, aktywnie uczestnicząc w rozwoju powojennej sztuki polskiej. Nasycona kolorem, ekspresyjna forma prezentowanego dzieła, pomimo typowej dla artysty gęstej struktury, ma w sobie intrygującą harmonię. Tytułowe „nieobliczalne słońce” na płótnie artysty, podobnie jak to w naturze, napełnia widza energią i witalnością.