Niebieski dach, lata 50.

ID: 4166

Proweniencja

10,3 x 17 cm w św. p-p.

gwasz, akwarela, ołówek/papier

Sygnatura

sygn. na odwrocie: "J.N."

Jerzy Nowosielski, Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, Kraków 2003.

Datowanie

lata 50.

Rysunek, jak określił Nowosielski, jest „rodzajem hieroglifu, który nie jest ani malarstwem ani alfabetem. Są to znaki-kształty stanowiące swoiste zagadki, swoiste rebusy”. Stanowi coś pomiędzy obrazem i tekstem. Interesującą kompozycyjnie pracę artysty można zaliczyć do oryginalnych pejzaży architektury miejskiej. Jednocześnie ciekawa forma przedstawienia wpisuje ją w artystyczną łamigłówkę, o której mówił artysta. W opisywanej pracy ma się wrażenie dużej staranności wykonania, niemal rysowania „od linijki”. Taki sposób malowania był Nowosielskiemu bliski.