Macierzyństwo (Edypek)

ID: 3797

119,5 x 99,5 cm w świetle ramy

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "J. SZPYT"; sygn. i dat na odwrocie: "/ 2006 / Janusz Szpyt / "MACIERZYŃSTWO" / EDYPEK / 120 x 100"

Datowanie

2006

Malarstwo artysty krąży wokół tematyki szeroko rozumianej ludzkiej natury. Prace ujęte w konwencji malarstwa realistycznego, cechuje znakomity warsztat malarski, wyczucie światła i koloru. „Macierzyństwo” przywołuje klasyczną w malarstwie relację matka-dziecko. Jednocześnie drugi tytuł „Edypek”, sugeruje nawiązanie do psychoanalizy Zygmunta Freuda. Katarzyna Napiórkowska zwróciła uwagę: „można by porównać to bardzo własne malarstwo z twórczością Luciana Freuda, wnuka wielkiego Zygmunta i można się zastanawiać na ile psychoanaliza jest pomocna w odbiorze tej twórczości”. Praca jest interesującą propozycją autorstwa Janusza Szpyta.