ID: 2049

Proweniencja

14,2 x 10 cm w św. p-p.

Sygnatura

sygn. l. g.: (słabo czytelnie) "HStażewski"

Datowanie

1961

Wybitna postać polskiej awangardy, czołowy przedstawiciel konstruktywizmu, twórca abstrakcji geometrycznej, obiektów reliefowych, ale też projektów scenograficznych i plakatów. Działalność artystyczna Henryka Stażewskiego odcisnęła znaczące piętno w rozwoju rodzimej sztuki nowoczesnej, także poprzez funkcjonowanie ugrupowań artystycznych, których był inicjatorem lub członkiem (Grupy Kubistów, Konstruktywistów i Suprematystów “Blok”, “Praesens”, “a.r”).

Oferowana kompozycja powstała na początku lat 60., przedstawia charakterystyczne dla artysty zainteresowanie formami geometrycznymi. Nakładające się na siebie owalne kształty znajdziemy także w kompozycjach reliefowych z tego okresu (choćby z wykorzystaniem miedzianej blachy). Stażewski eksperymentował wówczas z układami kompozycyjnymi i ich konfiguracjami, podejmował problematykę porządku i chaosu, fascynował się kolorem białym. Sygnowana i datowana praca to unikalny projekt stanowiący zapis konceptualnych pomysłów artysty.

dat. p. g.: "5-V-61"