Kompozycja, 2007

ID: 2036

Proweniencja

kolekcja prywatna, Poznań

76 x 57 cm

technika mieszana, gwasz/papier

Sygnatura

sygn. p. d.: "S. Fijałkowski"

Datowanie

2007

datowany z lewej: "7 grudnia 2007";

oznaczenie u dołu: "88/2007;

znak tłoczony p. d. wzdłuż krawędzi: "Winsor & Newton"

Kompozycje Stanisława Fijałkowskiego, podobnie jak oferowana, wyróżniają się ascetyczną formą, wykorzystaniem elementów geometrycznych czy mało zróżnicowaną paletą barw. Artysta pozostawiał odbiorcy szerokie pole do interpretacji. Jako uczeń Strzemińskiego, a zarazem artysta, który czerpał z malarstwa abstrakcyjnego (szczególnie pod koniec lat 50.), potrafił wydobyć z oszczędnych, prostych form malarskich, niedopowiedzenie i wieloznaczność, typowe dla poetyckiej metafory. W „Kompozycji” tą lapidarną formę przełamuje tajemniczy czarny obiekt zatopiony w intensywnej zieleni. Sygnowana praca jest kwintesencją dojrzałego stylu artysty.